Skalak se na albu Nekonečno životů vydává do světů filmů a videoher, aby se vymanil z toho současného
Únava realitou, jejími trendy a rapem zabydleném v konzumu. Na svém debutovém albu Skalak pouští posluchače do prostředí, ve kterém se nejedná o čísla ani prodejní strategie. Když přistoupíte na jeho hru, Nekonečno životů vás provede scénami, které jste ještě nezažili, i těmi, které chcete prožít znovu. S nadhledem, ironií a trochou melancholie.
Rozkročený mezi oldschoolem a mainstreamem
“Asi jsem podvědomě vytvořil paradox. Podobnou hudbu v českých rapových vodách často neuslyšíš, i když ve Státech klidně vyhrává Grammy.” Skalak poukazuje na to, že Nekonečno životů nepodléhá požadavkům současné rapové scény. Celé vychází z jeho hlavy, bez spolupráce s producenty či hudebními labely.
“Neuměl bych udělat desku nějakým způsobem jen proto, že bych věděl, že mi to přivede posluchače. Rap mě fascinuje už 25 let. A moje hudba obsahuje spoustu dobrýho, co jsem za tu dobu načerpal. Od Dilly po Tylera. Pravděpodobně se na tom odráží moje potřeba nepohybovat se v rámci oblíbených definic a škatulek.” Beaty na nahrávce, která vznikla v domácím studiu Jakuba Nožičky (Bartleby, ex-Ponk), mají nejblíž k modernímu boom bapu. Ale Skalakova flow se pohybuje volně, zábavně mísí staromódní údernost s aktuálnějšími melodickými technikami.
Keeping it real geekovským způsobem
“Stejně jako miluju rap, zbožňuju i film a hry. Patřim mezi ty, kteří se jejich pravidelným dávkováním vyrovnávají s tím, co nám přináší i nepřináší doba.” Z každého tracku je cítit pocta určitému filmovému nebo hernímu subžánru. Územím, kde můžeme na čas opustit společnost s jejími konvencemi a trendy.
“V rapu silně cítím existenci jevů jako rychlost doby, násilí, sex, fet, prosazování vlastních názorů za každou cenu nebo orientaci na výkon a úspěch. Ale když o nich píšu, nevycházím z prostředí hustlení a flexení. Čerpám jen z toho, co skutečně znám. Filmový hlášky a další atributy využívám jako nástroje, jak o svých tématech mluvit jednoduchou a zábavnou formou.” Skalakův přístup totiž není kritika, na odiv nedává ani inteligenci. Ve svém eskapismu posluchače provádí scénami, které, stejně jako dobrý film, vzbuzují emoce od smíchu po pohoršení. I z toho důvodu na albu dokreslil atmosféru vypravěč Pavel Zajíc (muzikant a básník).
Nikam se nehnat
“Filmy a rap mají mnoho podobnýho. V obou odvětvích jsou v současnosti často vidět věci, který nespolíhají na originalitu, ale spíš na osvědčený schémata.” I proto je jedním z důvodů vzniku Nekonečna životů nechuť hrát na jistotu.
“Nejde mi o hype ani bangery v obvyklým slova smyslu. Nezajímá mě výdělek ani počty followerů. Nejsem obchodník. Jsem tvůrce, přinášim vlastní svět a zajímá mě, jak bude na lidi fungovat.” Pokud si chce Skalak získat posluchače, nejde na to lákáním přes v ČR ověřené postupy. Chce promlouvat i poslouchat, nabízet příležitosti, jak se po dlouhé době samoty spojit. Jako když po skončení filmu probíráme, jak na nás zapůsobil.
Album vyšlo 10. června 2022 na všech streamovacích službách. Autorkou jeho coveru je ilustrátorka a tatérka Eliška Podešvová a jeho rozšířenou verzi najdete v nezávislém, limitovaném vydání kazet. Skalak v průběhu června připravuje také klip a brněnský křest.